niedziela, 16 lutego 2014

Palnik gazowy z tradycyjną kontrolą płomienia w kotłach ACV

ACV SERWIS TERMOPARA
ACV SERWIS TERMOPARA
Prostota i niezawodność urządzeń grzewczych to cechy które najbardziej cenią klienci podgrzewający swoje domy za pomocą kotłów gazowych. Dziś w epoce nowoczesnych rozwiązań bardzo często się zdarza, że piece w najmniej oczekiwanym momencie odmawiają posłuszeństwa. Zwykle przyczyną są brak regularnego serwisu, zaniedbania oraz skomplikowana i złożona konstrukcja urządzeń.
Klienci serwisu ACV, posiadający kotły grzewcze koncernu ACV z zapłonem świeczkowym nie doświadczali często takowych przygód. Zapłon za pomocą małego palnika świeczkowego jest  niezawodny i powtarzalny, stosowany był powszechnie w gazowych urządzeniach grzewczych jeszcze kilkanaście lat temu. Oczywiście mogło zdarzyć się, że nasz piec po prostu zgasł, jednak procedura ponownego zapalenia płomyczka zajmowała kilka minut i piec znowu znakomicie działał. Przyczyny takowych kłopotów bywały zwykle prozaiczne, chwilowa przerwa w dostawie gazu lub silny wiatr.
Wraz z rozwojem technologii oraz ciągłym ulepszaniem urządzeń i wprowadzaniem nowych rozwiązań obowiązującym dziś standardem jest zapłon palnika gazowego za pomocą iskry elektrycznej. To rozwiązanie stało się koniecznością  w przypadku kotłów z palnikiem wentylatorowym oraz kotłów kondensacyjnych. Przy silnym podmuchu powietrza podczas rozruchu urządzenia płomyczek palnika świeczkowego uległby zdmuchnięciu, koniecznością stało się zastosowanie wyrafinowanych technik zapłonu i kontroli płomienia. Systemy te, oparte na pomiarze prądu jonizacji wymagają obecności elektroniki a ta jak wiadomo potrafi być zarówna i kapryśna jak i zawodna.
Powróćmy do naszego kotła ACV z palnikiem, gdzie obecność płomienia wykrywana jest za pomocą termopary, jak wiadomo płomień powoduje rozgrzanie się termopary i  pojawienie się słabego prądu, który podawany jest na blok gazowy i powoduje dopływ gazu do palnika świeczkowego. Konstruktorzy ACV zastosowali niezwykle proste i skuteczne zabezpieczenia, a mianowicie w przypadku przegrzania kotła, wyłącznik STB ( ogranicznik maksymalnej temperatury kotła) przerywa obwód prądu termopary powodując zgaśnięcie i blokadę palnika. To proste i logiczne, w przypadku zbyt wysokiego wzrostu temperatury należy zgasić płomień, jednak zdarza się, że po kilkunastu latach użytkowania pieca palnik świeczkowy gaśnie samoistnie coraz częściej bez widocznych dla nas  powodów i coraz trudniej jest go zapalić. To zjawisko spowodowane jest przez brak wiedzy i kompetencji serwisantów, zadbany właściwie konserwowany, oczyszczony i serwisowany palnik nie będzie nigdy stwarzał takowych problemów.  
     

2 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety ja się na tych rzeczach do końca nie znam, ale muszę przyznać, że jak dla mnie bardzo istotną kwestią jest korzystanie z tańszego gazu. Właśnie dlatego zdecydowałam się na wybór oferty https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/ dzięki której w końcu przychodzą niższe faktury za prąd.

    OdpowiedzUsuń