niedziela, 19 maja 2013

Stal kwasoodporna - filozofia wymiennika ciepła ACV

Dlaczego belgijski koncern ACV stał się prekursorem rozwoju technologii ciepła, co zadecydowało o sukcesie rynkowym kondensacyjnych kotłów ACV i czy piece ACV rzeczywiście nie potrzebują serwisu.
Na te pytania postaramy się dać odpowiedź, aby jednak było to możliwe musimy cofnąć się do historii.
Jakich kotłów grzewczych używali nasi przodkowie i z jakich materiałów były wykonane, dlaczego pojawiły się kotły kondensacyjne i dlaczego koncern ACV może obwieszczać światu , że jego produkty są bezawaryjne i bezobsługowe i nie wymagają żadnego serwisu.
Jak wiadomo, we współczesnej technice grzewczej nośnikiem energii jest ciecz a dokładnie woda, źródłem ciepła jest energia powstała ze spalania paliw kopalnianych a w szczególności gazu ziemnego. Aby woda mogła oddać ciepło w naszej instalacji najpierw musi odebrać je od gazów spalinowych i tu zaczyna się początek naszych rozważań. Otóż kiedyś nośniki energii a do tych należy gaz ziemny nie były tak drogie jak dziś, ludzie nie odczuwali ciężaru płaconych rachunków za energię ponieważ nie były one wysokie, sprawą bardziej priorytetową była trwałości, solidność i niezawodność urządzeń grzewczych. Nikt bowiem nie lubi awarii pieca i wizyty serwisanta z ACV Serwis w środku mroźnej zimy.
acv żeliwny wymiennik serwis
Otóż wspaniałym materiałem na wymienniki ciepła było żeliwo, ponieważ daje się łatwo odlewać  w formach, jest odporne na wysokie temperatury , solidne, nie ulega zniszczeniu i nie ulega procesom korozji.  Oczywiście jeśli nie jest poddawane na oddziaływanie wilgotnego środowiska, żeliwo jest na dodatek  odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo dobrze przewodzi ciepło. 
Serwis   kotłów grzewczych na całym świecie potwierdzał te informacje, wymienniki żeliwne nie ulegały awariom i przez dziesiątki lat wiernie służyły swoim właścicielom,  dlatego też wszyscy producenci bardzo chętnie stosowali ten materiał w swoich urządzeniach. Stosowano ten materiał i chroniono kotły przed niskimi temperaturami wody powracającej  do kotła z obiegu grzewczego czyniono tak, aby nie doprowadzić do zawilgocenia i pracy w mokrych warunkach oraz aby chronić urządzenia przed szokiem termicznym, a takowy mógłby doprowadzić do powstania naprężeń i pęknięcia  korpusu naszego żeliwnego kotła. Żeliwne piece były solidne, duże, ciężkie i tym zyskiwały zaufanie swoich użytkowników.
acv stal wymiennik serwis
Stal kwasoodporna ACV
Ale czy żeliwo naprawdę jest najlepsze ? Czy jakiś inny materiał w domyśle metal nie spełniał by lepiej funkcji materiału konstrukcyjnego na wymiennik ciepła spaliny-woda.
Dziś koniecznością stało się oszczędzanie, a zwłaszcza w dobie kryzysu gdy świat dostrzegł że jego zasoby naturalne są mocno ograniczone i podnosząc ceny nośników energii zapoczątkował potrzebę lepszego wykorzystania ciepła zawartego w gazach spalinowych i skłonił konstruktorów do zaprojektowania nowego typu pieca grzewczego, kotła kondensacyjnego.
Takie urządzenia potrafią całkowicie odebrać ciepło od produktów spalania gazu, jednak warunki w których pracują są specyficzne, problemem stają się procesy na które narażony jest wymiennik ciepła naszego kotła.Wymiennik taki praktycznie pracuje w warunkach bardzo wysokich temperatur a do tego ciągle obmywany jest  agresywnego kondensatu, kondensatu posiadającego kwaśny odczyn.Powoduje to szybką korozję i prowadzi do błyskawicznego zniszczenia wszelkich stosowanych materiałów w technice grzewczej.
Materiałem który nie bał się nowych warunków pracy stała się stal kwasoodporna, to własnie tylko koncern ACV, który posiadał stosowna technologię mógł podjąć się wyprodukowania wymiennika kotła kondensacyjnego który mógł sprostać nowym wymaganiom.
Testy i rzeczywistość to znaczy praktyka eksploatacyjna przerosły najśmielsze oczekiwania , unikatowy wymiennik opracowany przez polskich projektantów okazał się niezwykle wydajny i sprawny, Koncern ACV w swojej kampanii reklamowej ogłosił, że jego piece nie wymagają tradycyjnej obsługi. Czy rzeczywiście ACV SERWIS stał się niepotrzebny ?
Raczej takie slogany reklamowe mijają się z rzeczywistością, każde urządzenie techniczne wymaga serwisu, przeglądów, konserwacji czy drobnych napraw, piec nie składa się tylko z wymiennika ciepła o czym niektórzy zapominają, zdrowy rozsądek podpowiada, że nawet tak markowe i dopracowane technologicznie urządzenia jakimi są piece ACV wymagają specjalistycznej obsługi.
wymiennik spaliny woda acv serwis
wymiennik spaliny woda acv serwis 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz