niedziela, 16 lutego 2014

Palnik gazowy z tradycyjną kontrolą płomienia w kotłach ACV

ACV SERWIS TERMOPARA
ACV SERWIS TERMOPARA
Prostota i niezawodność urządzeń grzewczych to cechy które najbardziej cenią klienci podgrzewający swoje domy za pomocą kotłów gazowych. Dziś w epoce nowoczesnych rozwiązań bardzo często się zdarza, że piece w najmniej oczekiwanym momencie odmawiają posłuszeństwa. Zwykle przyczyną są brak regularnego serwisu, zaniedbania oraz skomplikowana i złożona konstrukcja urządzeń.
Klienci serwisu ACV, posiadający kotły grzewcze koncernu ACV z zapłonem świeczkowym nie doświadczali często takowych przygód. Zapłon za pomocą małego palnika świeczkowego jest  niezawodny i powtarzalny, stosowany był powszechnie w gazowych urządzeniach grzewczych jeszcze kilkanaście lat temu. Oczywiście mogło zdarzyć się, że nasz piec po prostu zgasł, jednak procedura ponownego zapalenia płomyczka zajmowała kilka minut i piec znowu znakomicie działał. Przyczyny takowych kłopotów bywały zwykle prozaiczne, chwilowa przerwa w dostawie gazu lub silny wiatr.
Wraz z rozwojem technologii oraz ciągłym ulepszaniem urządzeń i wprowadzaniem nowych rozwiązań obowiązującym dziś standardem jest zapłon palnika gazowego za pomocą iskry elektrycznej. To rozwiązanie stało się koniecznością  w przypadku kotłów z palnikiem wentylatorowym oraz kotłów kondensacyjnych. Przy silnym podmuchu powietrza podczas rozruchu urządzenia płomyczek palnika świeczkowego uległby zdmuchnięciu, koniecznością stało się zastosowanie wyrafinowanych technik zapłonu i kontroli płomienia. Systemy te, oparte na pomiarze prądu jonizacji wymagają obecności elektroniki a ta jak wiadomo potrafi być zarówna i kapryśna jak i zawodna.
Powróćmy do naszego kotła ACV z palnikiem, gdzie obecność płomienia wykrywana jest za pomocą termopary, jak wiadomo płomień powoduje rozgrzanie się termopary i  pojawienie się słabego prądu, który podawany jest na blok gazowy i powoduje dopływ gazu do palnika świeczkowego. Konstruktorzy ACV zastosowali niezwykle proste i skuteczne zabezpieczenia, a mianowicie w przypadku przegrzania kotła, wyłącznik STB ( ogranicznik maksymalnej temperatury kotła) przerywa obwód prądu termopary powodując zgaśnięcie i blokadę palnika. To proste i logiczne, w przypadku zbyt wysokiego wzrostu temperatury należy zgasić płomień, jednak zdarza się, że po kilkunastu latach użytkowania pieca palnik świeczkowy gaśnie samoistnie coraz częściej bez widocznych dla nas  powodów i coraz trudniej jest go zapalić. To zjawisko spowodowane jest przez brak wiedzy i kompetencji serwisantów, zadbany właściwie konserwowany, oczyszczony i serwisowany palnik nie będzie nigdy stwarzał takowych problemów.  
     

sobota, 15 lutego 2014

Serwis starszych modeli kotłów ACV

Heatmaster Serwis ACV
Heatmaster Serwis ACV
Ulubioną, najbardziej znaną konstrukcją koncernu ACV to osławiona konstrukcja zbiornik w zbiorniku, tak wyglądały tradycyjne podgrzewacze wody użytkowej jak i również kotły grzewcze tego koncernu. Tradycyjną konstrukcją jest piec HEATMASTER. To konstrukcja niezwykle prosta i trwała, reklamowana przez belgijski koncern jako niebywale wydajna, potrafiąca wytworzyć zarówno ogromne ilości wody użytkowej jak i błyskawicznie ogrzać budynki o wysokich wymaganiach.
Prostota konstrukcji predysponowała te piece do zastosowań zarówno przemysłowych jak i u indywidualnych użytkowników, którzy po prostu chcieli zapomnieć o istnieniu kotłowni  w swoim domu. Jeszcze nie tak niedawno nowe i niezniszczalne konstrukcje coraz częściej odmawiają posłuszeństwa, po prostu zwyczajnie się starzeją i wymagają szczególnej opieki serwisowej.
Z serwisem kotłów ACV jest jak z nami, o ile w młodości nie musimy korzystać z opieki lekarskiej, to już w drugim etapie naszego życia nawet powinniśmy co jakiś czas konsultować ze specjalistą stan naszego zdrowia. W domach w Warszawie i pod Warszawą spotykamy wiele urządzeń ACV o tajemniczo brzmiących nazwach takich jak DELTA czy ALFA. To prawda, że przez dziesięciolecia nie wzywano do nich serwisu  bo przecież działały, czasami w takiej kotłowni zjawił się hydraulik aby zlikwidować wyciek lub dokręcić przeciekający śrubunek, efekty takiego postępowania są dziś bardzo widoczne, nie oszukujmy się stare kotłownie ACV, te które mają ponad dziesięć lat są w stanie dosyć opłakanym.
Cieknące zawory bezpieczeństwa, posklejane membrany naczyń przeponowych, niedziałające zawory zwrotne, słowem wieloletnie zaniedbania. SERWIS wzywany jest dziś w przypadku wystąpienia drastycznych wydarzeń a do takich należy np awaria palnika lub brak możliwości sterowania i regulacji naszego pieca. Powinniśmy jednak pamiętać, że do pieca ACV nie możemy wezwać jakiegokolwiek serwisu, ponieważ skończy się to prawdopodobnie wymianą wielu podzespołów naszego kotła. Nie zawsze jest to konieczne, w wielu przypadkach serwisant dysponujący zarówno wiedzą i doświadczeniem może przywrócić naszej kotłowni drugą młodość, zazwyczaj niepotrzebne są nowe części lecz po prostu fachowa i rzetelna usługa serwisu naszego pieca ACV.